Jan Hofírek

otec a trenér Benedikta Hofírka, mistra ČR v rapidu 2010 - H12, mistra ČR 2011 - H12

Nekončící cesta ( 6 )

[03.06.2011 14:03:17]

Brněnská Lokomotiva je se svými zhruba 300 členy největším šachovým klubem nejen u nás, ale údajně i ve střední Evropě. Již léta pořádá pravidelné turnaje pro začínající mladé šachisty, které se hrávají vždy druhé úterý v měsíci. Zde si mohou děti zahrát jednak pro zábavu, ale i pro zvýšení svých šachových dovedností. Hrají se dva turnaje - pro začátečníky a pokročilé.

Benedikt se těchto turnajů několikrát zúčastnil a poměrně záhy zvítězil mezi začátečníky. Získal tím své první ELO, jenž mělo hodnotu 1100 bodů a 4. výkonnostní třídu. Protože tímto svým úspěchem přestal platit za "začátečníka", mohl se nadále účastnit jen turnaje pro pokročilé, kde však byla vzhledem k jeho tehdejší síle (či spíše slabosti) příliš těžká konkurence. Začal jsem s ním tedy jezdit na takové turnaje, jejichž hráčské obsazení bylo adekvátní jeho šachové vyspělosti.

První z těchto našich "šachových výletů" vedl do Bučovic, kde se 5. 3. 2008 hrál tzv. "Ananasový pohár". Benedikt v něm zvítězil, jako první cenu dostal velikánský ananas a spoustu dalšího ovoce, což se mu stalo určitou motivací k tomu, aby se dál šachu věnoval. V té době bral šachy samozřejmě spíše jako zábavu, díky níž (resp. díky vítězstvím v turnajích) může získávat nejrůznější odměny a ceny.

20.3. 2008 se syn zúčastnil šachového turnaje mládeže "O velikonočního beránka" v Náměšti nad Oslavou. Zde se poprvé setkal se svým budoucím "věčným soupeřem", šachově mimořádně vyspělým Alešem Krčilem z Humpolce. Jejich vzájemná partie skončila remízou, celkově pak se Benedikt umístnil druhý právě za Alešem.

Následoval turnaj ve Znojmě (9. 5. 2008). Tady se Benediktovi moc líbilo, protože se hrálo ve sklepení bývalého kláštera , kde byla konstantní teplota 16C, a to mu velmi vyhovovalo. Možná snad i proto zvítězil v kategorii desetiletých hráčů, což bylo na webových stránkách JmŠS hodnoceno jako "velké překvapení".

17. 5. 2008 jsme jeli do Bratislavy - tady byl na turnaji "O pohár KŠN" syn vyhodnocen jako nejlepší zahraniční účastník a 23. 5. 2008 následovalo Sezimovo Ústí a známá "Bambiriáda" - turnaj šachových nadějí. Benediktovi zde opět zkřížil cestu Aleš Krčil, který zvítězil v jejich vzájemné partii a nakonec si s plným počtem bodů odnesl i první cenu. Syn skončil třetí a dostal svůj první doopravdický pohár. Poté hrál ještě v Hořicích, a to tzv. "Turnaj špuntů". Ten vyhrál, dostal další pohár a krabici pravých hořičských trubiček...

V červenci téhož roku jsme se poprvé vydali do zahraničí, konkrétně do Německa, kde Benedikt hrál ve dvou turnajích. Nejdříve 26.7. zvítězil na turnaji "Raiffeisen-Jugend-Open" ve Vogtareuthu a o den později byl druhý v tzv. "Turmchen-Turnier" v Ortenburgu. V paměti mi utkvěla jedna scéna právě z turnaje ve Vogtareuthu, kdy během vyhlašování vítězů - při oznámení, že první místo obsadil šachista z České republiky - se z řad diváků ozval bouřlivý potlesk a skandování "Do toho! Do toho"!

Podobný "dvouturnajový" výlet, tentokrát do Rakouska, jsme podnikli ještě v září (2. místo na turnaji v Grieskirchenu a vítězství v St. Georgen an den Gusen v kategorii do ELA 1400). V obou těchto turnajích se Benedikt střetl s fenomenální šachovou nadějí Rakouska, devítiletou Verenou Trenkwalder, s níž první partii prohrál a druhou remizoval. "Účty" si ale s Verenou "vyřídil" 28. 10. v Traunu - tam ji porazil a získal titul mistra Horního Rakouska v mladších žácích.

Koncem roku 2008 se syn zúčastnil ještě těchto turnajů:

20. 9. - Mezinárodní turnaj mládeže "O pohár Odry" v Bohumíně - 2. místo

11. 10. - Turnaj ve Slaném "O slánský helm" - 1. místo

8. 11. - Velká cena mládeže regionu Uherské Hradiště ve Hluku - 1. místo

22. 11. - Otevřený krajský přebor mládeže Olomouckého kraje v Olomouci - 1. místo.

Celkově se dá říci, že rok 2008 byl pro Benedikta velmi úspěšný - tedy, co se týče turnajových výsledků. Navíc se ve své věkové kategorii vypracoval mezi republikovou špičku. Na druhou stranu - jeho hra byla značně rozháraná a nevyrovnaná a celkové chápání šachu na slabé úrovni. Bylo tomu tak především proto, že se tehdy ještě šachu nevěnoval "naplno". Hlavním předmětem jeho zájmu totiž byla - k mému značnému údivu - četba knih! Prožíval jakési svérázné "čtenářské období"...